Yaşam

İranlı yönetmenlerin yurt dışında yasaklanan filmi Berlin Film Festivali’nde ‘Altın Ayı’ya aday gösterildi

İran’da “sistem karşıtı propaganda ve milli güvenliğe karşı eylem” gerekçesiyle ülkeden çıkışları yasaklanan Behtaş Senayi ve Meryem Mukaddem’in yönettiği “Benim Güzel Pastam” filmi 74. Berlin’de Altın Ayı Ödülü’nün sahibi oldu. Sinema Festivali (Berlinale). aday gösterildi. Film, “Altın Ayı” Ödülü için 20 filmle yarışacak.

İran İşçi Haber Ajansı’nın (ILNA) haberine göre, yönetmenlerin 15-25 Şubat tarihleri ​​arasında düzenlenecek festivale katılıp katılmayacağı belirsizliğini koruyor.

İran, Fransa, İsveç ve Almanya’nın ortak yapımı olan film, kadın haklarının büyük ölçüde kısıtlandığı bir ülkede dileklerini gerçekleştirmeye çalışan bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Ne oldu?

Behtaş Senayi ve Meryem Mukaddem, geçtiğimiz aylarda üretimin teknik aşamalarını tamamlamak üzere Fransa’ya gitmek istediklerinde, “sistem karşıtı propaganda ve milli güvenliğe karşı eylem” gerekçesiyle ülkeden çıkış yasağıyla karşı karşıya kalmıştı.

Aralık ayında uluslararası bir sinema festivali düzenleyen koordinatörler ve yapımcıların da aralarında bulunduğu onlarca kişi, bu iki sinemacıya uygulanan yasağın kaldırılması için bir mektup yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu