Haber

Kumluca üreticileri kapalı devre sulama tesisinden memnun

Kumluca üreticileri kapalı devre sulama tesisinden memnun

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Kumluca ilçesine bağlı Beykonak Mahallesi’ne kazandırdığı kapalı devre sulama sistemi üreticileri sevindiriyor. Tesis sayesinde tarım arazileri ve bahçelerin suya erişiminin olduğunu söyleyen üreticiler, ürünün kalitesinden ve verimliliğinden son derece memnun.

İklim değişikliğine karşı her alanda mücadele eden Antalya Büyükşehir Belediyesi
Kuraklık sorunlarına çözüm bulmak ve yağmacı sulamayı önlemek amacıyla kapalı sulama sistemleri projelerini hayata geçirmektedir. Atık suyun tarımsal sulamada etkin kullanılmasıyla gereksiz su kullanımından kaynaklanan kayıpların önüne geçilir. Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın Kumluca ilçesinin Beykonak Mahallesi, Tepecik ve Beşikçi mevkilerinde kurduğu kapalı devre sulama tesisi ile 2 bin dönüm arazinin sulama sorunu ortadan kalktı. Üreticiler, sulama tesisi kurulduktan sonra verimlerinin arttığını söyledi.
SÖZ MUHITTİN BÖCEK’İN SÖZÜ
Tarım dairesinde sulamanın çok önemli olduğunu belirten Beykonak Mahalle Muhtarı Ramazan Selçuk, “Geçen yıl sulama sorunumuz had safhaya ulaşmıştı. Tarım alanlarımız kuruma noktasına gelir gelmez Belediye Başkanımız Muhittin’le temasa geçtik. Sorunumuzu burada anlattık ve çözümü için söz aldık. Ardından hemen sulama tesisi çalışmalarına başlandı ve tesis hizmete açıldı. Bu tesisi bize sağlayan Başkanımız Muhittin Böcek’e teşekkür ediyorum. “Su hayattır, bizi hayata kavuşturdu” dedi.
Tüccarlar kuyrukta
Kapalı devre sulama sistemiyle üretimlerinin ve verimlerinin arttığını belirten yapımcı Ramazan Aydoğdu, şunları söyledi: “Başkanımız Muhittin Böcek bize miras bıraktı. Sulama tesisi yapılmadan önce ekili alanlarımız azdı. Kaynak suyumuz ancak yerlerimizi sulamaya yetiyordu. Bahçelerimizdeki mahsullerimiz yeterince sulanmadığı için verimli ve kaliteli mahsul elde edemiyorduk. Eserlerimizi satın alacak tüccar bulamadık. Kapalı sulama sistemi ile suyumuz boşa akmıyor ve bahçemizdeki ağaçlarımızı sulayabiliyoruz. Liderimiz Muhittin Böcek’in Beykonak’a kazandırdığı sulama tesisi sayesinde bu yıl daha verimli çalışmalara imza attık. “Tüccarlar bizimle iletişime geçmek için sıraya girdi.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu